1. Dziś: 18.00 msza w intencji Rycerzy Kolumba i spotkanie formacyjne. Prosimy o obecność wszystkich rycerzy.

2. Jutro:

* 18.30 spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej, pierwsze po wakacjach. Prosimy o obecność wszystkich.

* 18.30 spotkanie, podczas którego AK pragnie przekazać informacje dotyczącą kursów nauki języków obcych tak dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Więcej informacji proszę szukać w gablocie AK w kruchcie kościoła.

3. We wtorek o 18.00 msza św. w intencji ks. prałata Stanisława z okazji jego imienin. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

4. W sobotę:

* przed południem spotkania formacyjne dla – kandydatów na ministrantów, ministrantów, lektorów, oazy i scholi. Prowadzi Ks. Sebastian. Prosimy, aby rodzice pomagali księdzu w organizowaniu tego rodzaju formacji religijnej.

* 18.30 po mszy nabożeństwo do Św. Jana Pawła II i ucałowanie relikwii.

5. Niedziela za tydzień: * sakrament bierzmowania: W przyszłą niedzielę po mszy o 18.00 spotkanie w kościele TYLKO dla młodzieży klas III gimnazjum z naszej parafii, która chce przyjąć bierzmowanie. Będzie spisywana lista bierzmowanych. Za całość odpowiada ks. Sebastian.

6. W tym tygodniu złożono 6 ofiar na remont kościoła i jedna rodzina nabyła pamiątkowy medal 100 – lecia. Serdeczne Bóg zapłać.

7. W sobotę 6 października o godz. 8.00 wyjazd na ogólno diecezjalny zjazd KŻR do Wysokiego Koła. Zapisy prowadzi p. Jadwiga Nobis. Liczba miejsc ograniczona – może pojechać tylko 30 osób. Koszt przejazdu – 30 zł.

8. Prasa katolicka.

9. W tym tygodniu pożegnaliśmy z parafii Ś+P Jacka Banaszkiewicza; lat 49. Wieczny odpoczynek.

 

Sprawozdanie z lat remontu naszej świątyni:

Jak można zauważyć, w naszym kościele w ostatnim czasie zostały wmurowane dwie pamiątkowe tablice:

– na kolumnie pod chórem, po lewej stronie,  tablica ukazująca wszystkich proboszczów pracujących w naszej parafii przez te prawie 100 lat jej istnienia.

– w kruchcie obok krzyża tablica opisująca generalny remont kościoła trwający w latach 2011 – 18.

Oto jej treść:

„ Patroni remontu: Św. Józef; bł. Ks. Bolesław Strzelecki; sł. Boży Dolindo Ruotolo.

W latach 2011-18 został przeprowadzony generalny remont świątyni p.w. NSJ w Radomiu, wraz z otoczeniem, w następującym zakresie: * całkowita wymiana dachu / więźba i pokrycie blachą tytan-cynk/ * usunięcie pęknięć murów i pełne otynkowanie; * nowe schody; * nowe okna; renowacja otworów drzwiowych; * instalacja odgromowa; * odwodnienie pionowe; * rekonstrukcja placu przykościelnego; * nowe ogrodzenie placu; * założenie iluminacji; * powiększenie parkingu.

Prace w całości wykonała firma – Korporacja Budowlana DARCO z Radomia.

Parafia w tym czasie otrzymała pomoc finansową od: * Samorządu Woj. Mazowieckiego w Ramach RPO / dwie dotacje/; * Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; * Prezydenta Miasta Radomia / dwie dotacje/.

Koszty związane z wkładem własnym pokryła parafia ze składek wiernych. Koszt całkowity na dzień 30.06.2018 wyniósł ok. 10.500.000 zł.

Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom oraz instytucjom współfinansującym.”

 

Tablica ta będzie przypominała ludziom następnych pokoleń o tym wydarzeniu.

W dzisiejszym Gościu Niedzielnym jest piękny 2-stronicowy materiał dotyczący naszej parafii i remontu.

Jeszcze raz wszystkim, którzy regularnie włączali się w remont, składam – serdeczne Bóg zapłać.

Jak wiemy w każda drugą niedziele miesiąca była taca remontowa.

Otóż, aby spłacić wszystkie prace końcowe, parafia musiała zaciągnąć kredyt w banku. Podobnie czynią wszyscy, którzy budują dom, ale na wykończenie posiłkują się kredytem.

Kredyt wynosi 375.000 zł. Jest rozłożony na 37 rat po ok. 11.000 zł miesięcznie. Już 4 raty zostały spłacone. Kredyt będzie trwał dokładnie do naszego jubileuszu t.j. do czerwca 2021 roku. Wtedy będziemy mogli dopiero powiedzieć, że wszystko jest już spłacone.

Dlatego liczę na właściwe zrozumienie i jak była dotychczas, taca z każdej drugiej niedzieli miesiąca będzie teraz tacą remontowo-kredytową. Myślę, że z równie właściwym zrozumieniem każdy włączy się w ten plan.

Jeżeli chodzi o medale pamiątkowe, jubileuszowe. Dotychczas 85 medali nabyli i parafianie i nasi goście. Medali zostało wybitych 200. Kto chce mieć swoją pamiątkę w formie medalu, proszę o osobisty kontakt ze mną.

Przychodzi etap, aby spojrzeć głębiej na wnętrze świątyni. Powoli będziemy zastanawiać się nad malaturą i jej odnowieniem, szczególnie chodzi o sklepienie. Ono jest w bardzo złym stanie.

Ale pierwszym dziełem renowacji wnętrza uczyniliśmy żyrandole w nawie głównej. Chcę tu serdecznie podziękować Państwu Bogumile i Januszowi Odzimkom, byłym naszym parafianom z ul. Słowackiego, za pokrycie kosztów odnowy  pierwszego żyrandola, który możemy zobaczyć już dziś, w nowym pozłoconym blasku.  Serdeczne, Bóg zapłać.

Cieszę się również tym, że koszty drugiego żyrandola z nawy głównej chce pokryć nasz parafianin Pan Jan Dąbrowski z ul. Miedzianej. W najbliższym czasie rozpoczną się prace renowacyjne. Bardzo zachęcam kolejnych parafian, jedną lub kilka rodzin, aby zasponsorować renowację trzeciego żyrandola. Jakże pięknie wyglądałyby w całości pozłocone wszystkie żyrandole nawy głównej.

Niech te informacje, z konieczności dłuższe, pozostaną w naszej wdzięcznej pamięci.

Bóg zapłać.