OGŁOSZENIA – II NIEDZIELA WIELKANOCY 7 KWIETNIA 2013
NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
 

1. Dziś: 
 * msza św. w intencji parafii o godz. 6.30; za tydzień o godz. 7.30
* 6.30 msza św. za zmarłych z KŻR
 * 10.30 spotkanie Rycerstwa Niepokalanej
* godz. 15.00 – godzina miłosierdzia –  pomodlimy się w nabożeństwie Koronką do Miłosierdzia Bożego / nie będzie już nabożeństwa do Serca Jezusowego o godz. 17.30
* 16.00 spotkanie miesięczne KŻR.
* 18.00 msza św. dla wszystkich członków parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi im. bł. Jana Pawła II.. Po mszy św. uroczyste odsłonięcie tuż przy ołtarzu Jana Pawła II tablicy z nazwiskami wszystkich krwiodawców, następnie wręczenie legitymacji i specjalnych odznak Klubu. Po tych uroczystościach w kościele odbędzie się spotkanie w sali w domu parafialnym. Serdecznie zapraszamy.

2. Jutro
– przeniesione święto Zwiastowania Pańskiego. Msze św. jak w dniu powszednim. O godz. 18.00 w kościele oo. Bernardynów modlitwy i msza św. w intencji poszanowania świętości życia i marsz pod pomnik Maryi Matki Życia.

3. We wtorek
17.00 różaniec o beatyfikację sługi Bożej Wandy Malczewskiej.
 We wtorek i czwartek w godz. 16.00 / 17.00 możliwość rozliczenia PIT 2012.

4. W środę o godz. 16.30 spotkanie PZC. O godz. 18.00 msza św. w intencji PZC i Rycerzy Kolumba. O godz. 18.30 spotkanie Rycerzy Kolumba – sala w domu parafialnym. Proszę o obecność wszystkich.

5. W czwartek:
* o godz. 18.00 spotkanie w domu parafialnym osób, które jadą na czerwcową pielgrzymkę do „5 stolic Europy”. Proszę, aby każdy uczestnik miał ze sobą 2 zdjęcia do wizy; kartę z danymi oraz paszport.
* godz. 18.30 spotkanie miesięczne lektorów świeckich osób dorosłych.

6. Niedziela za tydzień
:
 * 9.00 msza św. z asystą oazy rodzin
 * 12.00 msza św. dla dzieci klas 2 oraz spotkanie.
* 19.00 – po mszy św. wieczorowej w domu parafialnym spotkanie dla małżeństw, które zawarły sakrament w latach 2007 – 2012. Takie spotkania służą szerokiej wymianie doświadczeń i są wielką okazją do uniknięcia wielu niepotrzebnych sytuacji konfliktowych wśród młodych małżonków. Serdecznie zapraszamy.
* jest to druga niedziela miesiąca – taca remontowa.

7. Informacje na temat remontu świątyni:
* Rozpoczęły się prace przygotowawcze wewnątrz wieży – szykowany jest ciąg komunikacyjny na transport materiałów.
* Co jest planowane w tym roku – jakie prace.
Wybraliśmy dwa kierunki działań:
a/ remont i wymiana hełmu wieży głównej. Kościół cały będzie pokryty nowoczesną blachą tytanowo-cynkową powlekaną. Żywotność tego rodzaju blachy jest liczona na ok. 120 lat. Jej się już nie maluje. Jest to na  rynku najlepsza blacha do obróbek dekarskich. Na wieży będą wymienione wszystkie systemy – odgromowy, nawigacyjny, przeciwlotniczy oraz będzie założona iluminacja. To bardzo trudny etap prac, bowiem wieża sięga wysokości 67 m / 2 i 1/3 wieżowca 10-piętrowego/.
b/ ogrodzenie przęsłami ażurowymi całości placu kościoła. To bardzo konieczny etap, ze względu na zabezpieczenie przed dalszym wandalizmem dokonującym się wokół kościoła. Tak zniszczonego kościoła napisami wulgarnymi na murze, często służącego za miejską ubikację, nie spotkałem w całej diecezji. Aby w ogóle prace remontowe miały sens, trzeba w pierwszej kolejności zadbać o przywrócenie otoczeniu kościoła należytego szacunku.
To priorytety działań na ten sezon.
* Przed kościołem została ustawiona tablica – wizualizacja poczynań remontowych. Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi całości remontu.
* Sposób finansowania prac:
– na dziś nie możemy bezpośrednio liczyć na pomoc zewnętrzną. Często pada pytanie, czy Unia Europejska pomoże. Odpowiedź jest prosta: bardzo bym chciał, aby pomogła. Kto się orientuje w tych sprawach to dobrze wie, że dziś nie ma środków dotacyjnych z tego źródła. Może pojawią się w następnej perspektywie budżetowej.
– przy parafii pracuje zespół najlepszych fachowców odnośnie do możliwości pozyskiwania dotacji i gdy się nadarzą okazje, to na pewno w pierwszej kolejności będziemy chcieli z nich skorzystać.
– w tym czasie musimy finansować wszystkie prace sami.
– w ciągu stycznia, lutego i marca / 1 roku / wpłynęło 85 ofiar indywidualnych. Rodzin w parafii jest ok. 2600. Widać, że jest to zatrważająco mała skala. Ciągle powtarzam i jednocześnie proszę, aby wszyscy poczuli się odpowiedzialni za całe rozpoczęte dzieło remontu.
– Chciałbym, abyśmy przyjęli jako dobrą monetę i zrozumieli, że to nie proboszcz remontuje, to zadanie dla całej parafii. Liczę na podpowiedzenie dobrych pomysłów. Liczę też na nasz honor, bowiem jak ksiądz biskup kierował mnie na parafię na Glinicach, to mówił, że wszyscy czekają tam na remont. Chciałbym w czynie dostrzec, że biskup się nie mylił.
– jeszcze jedna uwaga ogólna; otóż nasz kościół był budowany za  7 kolejnych proboszczów w latach 1931 – 1966,  a trzeba wiedzieć, że łatwiej jest budować niż remontować oraz, że gdy go budowano to parafia liczyła ok. 30 tyś wiernych, a dziś parafia liczy ok. 7 tyś. To jest pogląd na skalę zadań jakie zostały podjęte.
* Możliwe linie finansowania prac:
* taca remontowa w drugą niedzielę miesiąca
* ofiary z kolędy
* ofiary składane w kopertach w kościele lub kancelarii / są zapisywane w księdze ofiar /
* może odpisy na ten konkretny cel
* nową inicjatywą są wydrukowane cegiełki dla osób, które pochodzą z naszej parafii, waszych bliskich z rodzin, a które obecnie mieszkają w innych częściach Polski czy nawet świata. Bardzo proszę o zachęcenie ich, aby, jeśli uznają to za stosowne, również wsparli dawną swoją świątynie ofiarami. Dla tych osób są wydrukowane cegiełki i wyłożone na regale. Proszę wziąć dla kogoś bliskiego konkretnego i zachęcić do tej inicjatywy. Tym osobom podziękujemy imiennie i wpiszemy ich do „Złotej księgi ofiarodawców”.
– Proszę o modlitwę w tej tak ważnej i trudnej sprawie, aby patroni Św. Józef i nasz bł. Ks. Bolesław Strzelecki wypraszali obfite łaski od Boga na czas trwających prac.
– I o jeszcze jedno proszę. O dobrą rozmowę, o dobry klimat w gronie rodziny i bliskich na temat tego, że remont jest ze wszech miar konieczny, że nie jest to widzimisię proboszcza, że skala prac jest naprawdę bardzo duża, że czas jest również bardzo trudny, jestem tego świadom,  ale przy dobrych chęciach i życzliwej atmosferze wiele dobrego można wspólnie zdziałać.
– Mnie przyświeca taka właśnie intencja i to co będę mógł, jak najlepiej, nie marnując żadnej złotówki, szukając każdej możliwości wsparcia zewnętrznego, będę chciał za to wspólne dzieło odpowiadać.

8. Parafia
nasza pragnie zorganizować w dniach 15 / 16 czerwca tj. sobota / niedziela tego roku rowerową pielgrzymkę na Jasną Górę. To wspaniałe przeżycie dla tych, którzy lubią jeździć rowerem. Wszystkie szczegóły są wydrukowane i można wziąć INSTRUKCJĘ z zakrystii, aby coś na ten temat dowiedzieć się więcej. Rzecz istotna dla chętnych, że jest ograniczona liczba miejsc i dlatego obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń. Zachęcamy.

9. Prasa:
 * Gość Niedzielny; * Niedziela; * Rycerz; * Mały rycerzyk.

10. Informacja dla rodziców:
 MEN ciągle szykuje i szokuje rodziców dziwnymi pomysłami reform o dziwnym zabarwieniu ideologicznym. Rodzice chcą mieć realny wpływ na wychowywanie swoich dzieci. Powstała ogólnopolska inicjatywa rodziców pod hasłem: „ Ratuj maluchy i starsze dzieci też”. Kto chce wesprzeć tę inicjatywę może zapoznać się ze szczegółami przy stoliku z prasą katolicką – pod chórem. Warto zainteresować się tą inicjatywą obywatelską.