Grupa pielgrzymkowa 12A

Grupa Pielgrzymkowa 12a

Data utworzenia

Tradycje pieszych pielgrzymek na Jasną Górę w Parafii NSJ w Radomiu sięgają początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Przez długi czas była to wspólna pątnicza wędrówka wiernych z Glinic oraz Idalina. Z czasem dokonano podziału tej grupy. Od 2012 r. Grupa Pielgrzymkowa 12a Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę jest całkowicie samodzielną pod względem logistycznym pielgrzymką parafialną.

Osoby odpowiedzialne

Kierownikiem grupy pielgrzymkowej jest ks. wikariusz.

Cel powołania i charakterystyka działalności

Coroczne piesze pielgrzymowanie to wyjątkowe „rekolekcje w drodze”, podczas których pątnicy wspólnie: podejmują  trud i modlitwę, rozważają Słowo Boże i upraszają wszystkim potrzebne łaski.

Na pielgrzymim szlaku do Czarnej Madonny na Jasną Górę  parafialna grupa pielgrzymkowa włącza się w rozważenia ogólnych  haseł  przyświecających  co roku pielgrzymom. Pątnicy niosą, zarówno swe intencje indywidualne,  jak i te złożone pisemnie przez tych członków glinickiej wspólnoty, którzy nie są w stanie samodzielnie podjąć trudu pokonania  dwustukilometrowej trasy i pielgrzymują duchowego. Parafianie mają również możliwość dołączenia do pątników na Przeprośnej Górce i wspólnego z nimi wejścia do Jasnogórskiego Sanktuarium. Koszty wpisowego młodzieży do dwudziestego roku życia w całości pokryła parafia. Dodatkowo dzięki Rycerzom Kolumba codziennie na trasie pielgrzymi mogą skorzystać z specjalnych namiotów prysznicowych i  obiadów, przygotowywanych w Radomiu przez panie z Klubu Seniora. W 2020 r. ze względów epidemiologicznych odbyła się w Parafii NSJ w Radomiu wyłącznie Duchowa Pielgrzymka na Jasną Górę.