Rodzina Szkaplerza Świętego

Rodzina Szkaplerza Świętego

Data utworzenia

Pierwsze spotkanie Rodziny Szkaplerza Świętego w Parafii NSJ w Radomiu odbyło się w 2017 r.

Osoby odpowiedzialne

Opiekunem grupy jest ks. proboszcz Roman Adamczyk, a animatorką p. Grażyna Bednarczyk.

Cel powołania i charakterystyka działalności

Nabożeństwo szkaplerzne jest szczególną formą duchowości karmelitańskiej. Według tradycji Matka Boża objawiła się św. Szymonowi Stock, Generałowi Zakonu Karmelitańskiego w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. i powiedziała: Przyjmij, najmilszy synu, Szkaplerz twojego Zakonu. Kto w nim umrze nie dozna ognia piekielnego. Przywileje i łaski Szkaplerza św. były potwierdzone wielokrotnie przez papieży. Szkaplerz  jest „habitem”, a ten, kto go przyjmuje, zostaje pewnym stopniu włączony do Zakonu karmelitańskiego, poświęconego służbie Matce Najświętszej.  Istotę nabożeństwa szkaplerznego stanowi więc oddanie się  jego czcicieli Chrystusowi na wzór Maryi przez poświęcenie się na Jej służbę, życie w zjednoczeniu z Nią i naśladowanie Jej cnót.

W glinickiej wspólnocie parafialnej  pierwsza grupa przygotowanych wcześniej parafian przyjęła szkaplerze z rąk karmelity bosego  o. Romana Hernogi  z klasztoru w Zwoli koło Zaniemyśla w grudniu 2016 r. Od tego momentu grupa parafian,  pragnących praktykować nabożeństwo do Matki Boskiej z Góry Karmel stopniowo się powiększa. 

Termin spotkań

Msza św. w intencji rodziny szkaplerznej  a po niej katecheza tematyczna odbywa się w ostatni poniedziałek miesiąca o godz. 18.00.