Rycerze Kolumba

Data utworzenia

Rada Rycerzy Kolumba nr 15814 im. Bł. Ks. Bolesława Strzeleckiego rozpoczęła działalność w 2013 r. 

Osoby odpowiedzialne

Wielkim Rycerzem rady jest p. Krystian Kuc, natomiast jej kapelanem ks. Roman Adamczyk.

Cel powołania i charakterystyka działalności

Rycerze Kolumba obecnie są największą międzynarodową męską wspólnotą katolików, założoną przez ks. Michalea McGivneya. Kierują się zasadami miłosierdzia, jedności i braterstwa. Rozwijając się w wierze są zaangażowani w pokonywanie przeszkód, z którymi borykają się ludzie w ich parafiach i społecznościach. Starają się przezwyciężać wyzwania związane z potrzebami żywnościowymi, zapewnieniem dachu nad głową, ciepłej odzieży i zabezpieczenia finansowego, a także pomoc wdowom i sierotom w lokalnych społecznościach. 

Rycerze naszej Rady aktywnie uczestniczą w inicjatywach wspólnych rad np.  miejskim „różańcu męskim” organizowanym w poszczególnych parafiach Radomia. 

Dzięki Rycerzom Kolumba z rady 15814 Parafia NSJ w Radomiu została włączona do ok. dwustu parafii w Polsce, w których peregrynowały relikwie św. Brata Alberta. Peregrynacja ta objęła także czyn miłosierdzia wiernych wobec potrzebujących w postaci zbiórki koców, kołder i pościel dla bezdomnych.

Rycerze Kolumba koordynowali również materialną pomoc dla przedszkola „Ziarenko” zapewniającego całodzienną opiekę polskim dzieciom z okolic Złoczowa na Ukrainie.

Na terenie glinickiej parafii Rycerze Kolumba:

  • w okresie świąt służą pomocą przy pracach związanych z dekoracją świątyni i biorą aktywny udział w liturgii jako członkowie asysty liturgicznej bądź jako członkowie chóru parafialnego,
  • wraz z Kapelanem prowadzą nabożeństwa np. Drogi Krzyżowej oraz adoracją przy Grobie Pańskim.
  • w czasie pieszych pielgrzymek na Jasną Górę codziennie dowożą Grupie Pielgrzymkowej 12A gorące posiłki i namioty prysznicowe,
  • włączają się w parafialny  fundusz stypendialny dla dzieci i młodzieży,
  • pomagają potrzebującym parafianom np. rozwożąc  paczki świąteczne seniorom.

Termin spotkań formacyjnych

Msza św. z asystą Rycerzy Kolumba, a po niej spotkanie formacyjne odbywa się w trzecią niedzielę miesiąca o godz. 18.00.