Dzień 1
Podróż do Włoch.
Dzień 2
Dzisiejszy dzień tak naprawdę był pierwszym dniem zwiedzania.
Pośród pięknych krajobrazów alpejskich krętymi drogami dotarliśmy do Florencji – stolicy Toskanii. Od IV wieku p.n.e. była to etruska osada. Odwiedziliśmy stare miasto, most złotników, budowaną przez 600 lat katedrę wraz z baptysterium. Mszę świętą przeżyliśmy w kościele pw. Św. Lucyny. Na zakończenie naszego dnia zwiedzania modliliśmy się w kościele Św. Krzyża, który jest pod opieką oo. Franciszkanów. To tam znajdują się grobowce ludzi zasłużonych dla Florencji i całych Włoch m.in.: Michał Anioł Buonarotti, Giacomo Rossini, Nicolo Macchiavelli, Galileusz. W prezbiterium znajdują się freski ukazujące historię sprowadzenia relikwi Krzyża Świętego przez św. Helenę do Rzymu oraz historię samego miasta i budowy kościoła.
Dzień 3
Asyż to pierwwszy punkt poniedziałkowego zwiedzania. Najpierw zatrzymaliśmy się przy Bazylice Matki Bożej Anielskiej. Nawiedziliśmy Porcjunkulę, gdzie żył i modlił się Św. Franciszek. Po wspólnej modlitwie przeszliśmy do małej kapliczki – miejsca śmierci Świętego z Asyżu. Następnie przejechaliśmy do kościoła Św. Klary, gdzie znajdują się jej zabalsamowane ciało i są przechowywane szaty, których używała albo własnoręcznie wykonała.
W Bazylice Św. Franciszka uczestniczyliśmy w Mszy świętej. Natomiast z kulturą i historią tego miejsca zapoznał nas, pochodzący z naszej diecezji, Ojciec Stanisław – franciszkanin. Przewodnik zainteresował nas historią powstawania i bardzo ciekawymi szczegółami fresków, których tematyką były sceny z Pisma Świętego. Po nawiedzeniu grobu Św. Franciszka, podziwiając piękno włoskiej natury, dotarliśmy do Sanktuarium Św. Rity w Cassi. Głównym punktem tego miejsca był kościół, w którym znajduje się szklany sarkofag ze zmumifikowanym ciałem Św. Rity. O klasztorze, w którym żyła opowiedział nam Ojciec Matteo. Wszystkich nas zachwyciło to miejsce i historia życia Świetej.
CDN…
Dzień 4
Po śniadaniu wyruszyliśmy do kolejnego miejsca naszej pielgrzymki, którym były Pompeje. Podczas przejazdu obejrzeliśmy bardzo interesujący film pt.: „Bóg nie umarł”. Naszą wizytę w Pompejach rozpoczęliśmy od zwiedzania starożytnej części miasta, która w wyniku wybuchu wulkanu znalazła się pod 7 – metrową warstwą popiołu wulkanicznego. Po dziś dzień trwaja prace wykopaliskowe, byśmy mogli poznać życie i obyczaje mieszkańców tego starożytnego miasta. Po ruinach oprowadziłą nas p. Dagmara. Następnie przeszliśmy do nowożytnej części miasta – Sanktuariu Matki Bożej Królowej Różańca Świętego, by tam przeżyć najważniejszą godzinę dnia. Modlitwę rozpoczeliśmy od odmówienia różańca w intencjach, z którymi tutaj przybyliśmy. Przed cudownym obrazem Matki Bożej Pompejańskiej uczestniczyliśmy w Mszy świętej zaplanowanej dla tylko dla naszej grupy pielgrzymkowej. Piękny wystrój świątyni i Komunia święta pod dwiema postaciami bardzo ubogaciły nasze przeżycia i pozostawiła wielki ślad w naszej pamięci.
Dzień 5
Wczesnym rankiem wyruszyliśmy w stronę Watykanu na Audiencję Generalną. Opłaciło się wczesne wstawanie, bo wszyscy zajęliśmy bardzo dobre miejsca i wszyscy z bliska widzieliśmy Ojca Świętego Franciszka. Zwracając się do Polaków Papież między innymi powiedział: „Bądźmy wszyscy wdzięczni za łaskę wiary i pozwólmy by się w nas i przez nas rozlewała”. Z radością usłyszeliśmy w języku polskim zapowiedź obecności parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu na placu Św. Piotra. Po audiencji nawiedziliśmy bazylikę Matki Bożej Większej. Podziwiając piękno tej świątyni nawiedzieliśmy relikwie żłóbka Pana Jezusa. Następnie byliśmy w bazylice Św. Jana na Lateranie – Matce wszystkich katedr świata. Spacerem przeszliśmy obok koloseum i małym odcinkiem Via Appia, przy której w czasach początków Kościoła za wiarę oddało życie wielu chrześcijan. Potem przejechaliśmy do bazyliki Św. Pawła za murami. W tym Jubileuszowym Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia do wszystkich bazylik większych wchodzimy przez drzwi święte, które są otwarte tylko na ten czas. Przekaczając progi tych świątyń możemy uzyskać odpust zupełny.
Dzień 6
Pośród pierwszysch promieni słońca i rozpraszającej się mgły wyruszyliśmy na Watykan. Rozpoczęliśmy od przejścia przez Święte Drzwi i zwiedzania Bazyliki Świętego Piotra. Następnie mieliśmy łaskę przeżycia Eucharystii w kaplicy Św. Sebastiana przy grobie Św. Jana Pawła II. Msza święta była sprawowana we wszystkich intencjach, które zostały przez nas przywiezione i złożone przy grobie Papieża – Polaka. W tym szczególnym miejscu, każdy z nas usłyszał pytanie Jezusa z Ewangelii: „ Czy miłujesz mnie?” Po Mszy zeszliśmy do podziemia bazyliki, po czym nastąpił czas na zakup pamiątek z Wiecznego Miasta. Wielką radością było niespodziewane spotkanie z metropolitą lwowskim Abp. Mieczysławem Mokrzyckim – byłym sekretarzem Jana Pawła II. Po krótkiej rozmowie i zaproszeniu nas do Lwowa Abp Mokrzycki udzielił nam pasterskiego błogosławieństwa.
Kolejnym punktem naszej pielgrzymki było Bagnoregio – miasto założone przez Etrusków na szlaku z Orvieto do Viterbo, w którym urodził się Św. Bonawentura – przyjaciel Św. Tomasza z Akwinu i Św. Franciszka z Asyżu. Zwiedziliśmy średniowieczną część miasta nazywaną „ginącym miastem” ze względu na osuwający się tuf wulkaniczny, na którym jest zbudowana.
Dzień 7
Siódmy dzień pielgrzymowania rozpoczęliśmy jak zawsze od modlitwy i uwielbienia Matki Bożej śpiewem Godzinek. Czyste niebo i ośplepiające słońce bardzo pozytywnie nastrajało do dalszej drogi a obficie kwitnące na polach maki, akacje i inne krzewy działały na naszą wrażliwość na piękno przyrody. Siena to piękne miasto w Toskanii założone w 30. roku naszej ery. Najpierw udaliśmy się do bazyliki Św. Franciszka. O tym miejscu opowiedział nam miejscowy franciszkanin – o. Paulo. Świątynia wybudowana w xiv wieku na cześć Św. Franciszka nigdy nie uległa zniszczeniu a oryginalne witraże przykuwały uwagę. Na zakończenie Ojciec Paulo powwiedział: „ To wielki dla was dar, że tu jesteście. Możecie się czuć wybrani”. W tym miejscu przechowywane są święte hostie niegdyś skradzione przez złodziei, odnalezione i złożone w kryształowym relikwiarzu. Od 1738 roku zachowują świeżość, co jest uznane za cud eucharystyczny. Po zakończonej mszy świętej w kaplicy cudu mieliśmy możliwość adoracji relikwi.
Kolejnym punktem zwiedzania było nawiedzenie bazyliki Św. Katarzyny Sieneńskiej w miejscu gdzie się urodziła i mieszkała. W kościele Św. Dominika natomiast modliliśmy się przy czaszce Św. Katarzyny. Czas sjesty spędziliśmy na sineńskim Palio – placu gdzie corocznie odbywają się wyścigi konne. Po zakończonym odpoczynku przeszliśmy do katedry Najświetszej Maryi Panny. Piękna architektura i bogaty wystrój świątyni zaskoczył i zachwycił nas wszystkich. Spacer włoskimi uliczkami Sieny dopełnił wrażeń dnia dzisiejszego.
Dzień 8
Sobotni dzień rozpoczęliśmy od przeżycia mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rimini. Potem krótki spacer nad Morzem Adriatyckim i wyjazd do Republiki San Marino, które uważa się za nastarszą istniejącą republikę na świecie. Utworzona w IV wieku przez chrześcijańskiego uciekiniera z prześladowanego Rzymu – Św. Marinusa (San Marino). Spacerowaliśmy po średniowiecznych, barwnych uliczkach nawiedzając bazylikę pw. Świętego, podziwiając przepiękny ratusz i robiąc zakupy w tax free zone. 🙂
Dzień 9
Ostatni dzień naszego pielgrzymowania. Pośród pięknych alpejskich krajobrazów dotarliśmy do górskiej miejscowości Mariazell. Tam uczestniczyliśmy w Mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej „Z celi”. Miejsce to jest nazywane „austriacką Częstochową” ponieważ znajduje się tam figurka Matki Bożej o obliczu podobnym do naszej Czarnej Madonny. Po zakończonej Mszy świętej, pełni wrażeń i wdzięczności Panu Bogu za dar pielgrzymowania do miejsc świętych w Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia, wyruszyliśmy na ostatni etap naszej drogi do Polski.