Parafia Rzymskokatolicka Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu Diecezja Radomska - Dekanat Radomski Wschodni
alt12 marca 2014 r Seniorzy z NSJ Radom odbyli swoje kolejne spotkanie.Tym razem Ksiądz Proboszcz zaproponował temat  ” Wystrój kościoła NSJ Radom” i to spotkanie poprowadził. Na wstępie było kilka dat z historii budowy świątyni która trwała do 1953 roku, potem przyszedł czas na wyposażenie a w dalszej kolejności na malowanie.Był to czas kiedy w Rzymie Papież Jan XXIII rozpoczął Sobór Watykański II a Paweł VI kontynuował obrady, które przyniosły nowe spojrzenie ludzi na Kościół. W Polsce natomiast trwały przygotowania do obchodów 1000- lecia Chrztu naszego państwa. Kościół wybudowany w stylu neobarokowym wymalowany jest według jednej idei. 

W ” Kronice Parafialnej” brakuje jakiejkolwiek informacji z tego okresu  ale na jednym z malowideł jest wyraźny podpis malarza “Brzozowski”. Według wszelkiego prawdopodobieństwa naszą świątynię malował słynny Tadeusz Brzozowski absolwent ASP w Krakowie .Ten artysta projektował wystrój wielu innych kościołów w Polsce i tam również malował polichromie.Ksiądz Proboszcz śp Stefan Popis wykorzystał fakt ,że wtedy nasza parafia była duża i podjął się tego kosztownego dzieła.Trzeba zauważyć , że nasz kościół jest wymalowany według klucza historyczno – teologicznego.Tradycja wystroju kościołów niosła przesłanie , aby to na co patrzymy pomagało przeżywać wiarę.Malowanie naszej świątyni trwało w latach 1965 – 1967. W kruchcie , na balkonie chóru i na bocznych ścianach są namalowane postaci które     w czasie malowania nie były ogłoszone przez Kościół świętymi. Ciekawostką może być namalowany portret zmarłego w 1963 r Jana XXIII  a którego kanonizacji był ktoś pewien zaraz po Jego śmierci.Namalowane w głównej nawie portrety wielkich Polaków w postaci medalionów a które żyły w dalekiej przeszłości, w tamtym czasie również nie wszystkie były uznane za błogosławionych lub świętych.Na dzień dzisiejszy przygotowywany jest proces beatyfikacyjny tylko Wandy Malczewskiej , wszystkie inne namalowane osoby są już beatyfikowane lub kanonizowane.  Nasza świątynia tak jak cały Kościół wspiera się na czterech filarach, a na ścianach mamy malowidła wielkich świętych Kościoła w Polsce i całego Kościoła Powszechnego  –  św Piotra ,św Pawła i pierwszych polskich męczenników  św Wojciech i św Stanisława.Sklepienie w nawiązaniu do stylu jest w niebieskim kolorze w kolorze nieba.W prezbiterium są trzy wielkopłaszczyznowe malowidła – jedno to scena ze Starego Testamentu, drugie to Ostatnia Wieczerza i na głównej ścianie Ukrzyżowanie Pana Jezusa.Tak więc nasza świątynia jest w pełni wymalowana i mamy najstarszą polichromię w Radomiu.
Dziękujemy Księdzu Romanowi Adamczykowi za to spotkanie , za to , że z tego na co patrzymy codziennie “wydobył” tyle niezauważalnego przez nas piękna.Obecni na tym spotkaniu przekonali się jak prawdziwe jest powiedzenie” cudze chwalicie , swego nie znacie” ale od tej pory z dumą będziemy opowiadać o naszej świątyni. Jeszcze raz serdeczne dzięki Księże Proboszczu!

Kontakt

Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu
ul. Kościelna 1
26-604 Radom
Województwo Mazowieckie
Polska

Telefon: (48) 365 60 44
https://www.nsj.radom.pl

Proboszcz: ks.kan. Roman Adamczyk

tel.kom. - 600 77 81 71
e-mail - ksadamczyk1@wp.pl

Nr konta parafii:
21 9147 0009 0000 7386 2000 0001

Godziny Otwarcia

Kancelaria czynna: 

Wtorek, Czwartek, Piątek:
8:00 - 9:00, 16:00 - 17:00

Porządek Mszy Św. i Nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i Uroczystości:
7.00; 9.00; 10.30; 12.00; 18.00

Święta Zniesione:
6.30; 9.00; 18.00

Dni powszednie:
6.30; 17.30; 18.00
Maj, Czerwiec, Październik:
6.30; 17.00; 18.00

NABOŻEŃSTWA

Maj, Czerwiec, Październik:
17.30

Każdy Piątek: 15.00
Koronka do Bożego Miłosierdzia; po niej adoracja eucharystyczna do mszy świętej popołudniowej; kwadrans przed mszą świętą Litania do Serca Pana Jezusa

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA
Spowiedź pół godziny przed mszą świętą

Mapa dojazdu

Share This