W środę 12. listopada Seniorzy z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu przeżyli kolejne spotkanie Klubu. Tym razem spotkaliśmy się  na najstarszym radomskim cmentarzu mieszczącym się przy ul. Limanowskiego. 

To miejsce pochówku zostało założone w 1812 roku i zajmuje teraz obszar 17 ha. Po cmentarzu oprowadził nas członek Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego – Pan Jerzy. 

W przeszłości na tym cmentarzu byli chowani również ludzie innych wyznań. Do dzisiaj zostało tutaj pochowanych ponad 200 tysięcy ludzi. Zatrzymaliśmy się przy mogiłach zbiorowych i pomnikach upamiętniających zbrodnie dokonane na mieszkańcach Radomia. Przewodnik zaprowadził nas do wielu grobów zasłużonych dla miasta i całego kraju Radomian, okazuje się leży tutaj wielu oficerów Wojsk Księstwa Warszawskiego oraz Królestwa Polskiego, dowódców walk, zasłużonych dla światowej medycyny lekarzy i wielu wielkich patriotów, którzy swoje zdolności, umiejętności w wielu przypadkach również mienie poświęcili dla dobra miasta i ojczyzny. Na modlitwę zatrzymaliśmy się przy kaplicy gdzie zostali pochowani radomscy biskupi, dowiedzieliśmy się, że na tym cmentarzu pochowany jest ks. bp Paweł Kubicki, a o tym niewielu wiedziało. Na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się przy grobie radomskiego filantropa Konstantego Mireckiego, który znaczne kwoty przeznaczył na wsparcie osób potrzebujących oraz budowy i remonty kościołów.

Na najstarszym radomskim cmentarzu jest mnóstwo przepięknych zabytkowych grobowców, dla każdego z nas było to kolejne nawiedzenie tego miejsca. Nawet przecież podziwialiśmy to piękno, a kilka słów informacji o pochowanej w konkretnym grobie rodzinie czy jednym człowieku sprawiło, że  odebraliśmy wspaniałą lekcję historii.

Dzięki kwestom Społecznego Komitetu Ochrony zostało odnowionych 17 najstarszych nagrobków, a w każdym przypadku jest to bardzo kosztowna inwestycja.   

GALERIA