Parafia Rzymskokatolicka Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu Diecezja Radomska - Dekanat Radomski Wschodni

W środę 26. października 2016 r. Seniorzy z naszej parafii wraz z ks. Romanem Adamczykiem udali się na kolejne spotkanie do Resursy Obywatelskiej. Tam umówieni byliśmy z Panem Pawłem, który poprowadził nas do Klubu Dobrego Filmu. 

Najpierw uzyskaliśmy podstawowe informacje o działalności Klubu, a następnie obejrzeliśmy film z serii ”Sylwetki znanych i mniej znanych Radomian”. Dla nas wyświetlony został film o ks. Józefie Rokosznym. Film powstał na podstawie książki młodego naszego rodaka, Pana Bernarda Pająka. Ten wielce utalentowany kapłan urodził się w II połowie XIX wieku w Radomiu. Po ukończeniu Gimnazjum wstąpił do Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Przełożeni, widząc jego nieprzeciętne zdolności wysłali go do Akademii Duchownej w Petersburgu. Po ukończeniu nauk otrzymał święcenia kapłańskie w Sandomierzu. Przez wiele lat był wykładowcą kilku przedmiotów w sandomierskim seminarium i jednocześnie nauczanie łączył z wieloma innymi obowiązkami. Zainicjował m.in. powstanie Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, podjął się prac konserwatorskich i remontowych w kilku sandomierskich kościołach, zorganizował Towarzystwo Biblioteki Publicznej w Sandomierzu, organizował domy opieki. Dobrze wykorzystując swoje zdolności i umiejętności  wykazywał wiele jeszcze innych inicjatyw. W czasie I wojny światowej wrócił do Radomia i został rektorem kościoła św. Katarzyny. W naszym mieście również rozwinął szeroką działalność społeczną. Dzięki jego staraniom powstało Seminarium Nauczycielskie, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora. Był członkiem Rady Miejskiej i Okręgowej Rady Szkolnej w Radomiu. Był współzałożycielem Biblioteki Publicznej oraz kierownikiem Państwowego Archiwum Miasta Radomia. Z ramienia polskich władz kościelnych i państwowych odwiedzał środowiska polonijne i wizytował polskie szkoły parafialne. Nie sposób tutaj wymienić wszystkich funkcji jakie pełnił ks. Rokoszny. Trzeba też zauważyć, jak wielki wkład w rozwój miasta wniósł ten chyba jednak mniej znany, ale bardzo zasłużony dla Radomia kapłan.

Ksiądz Józef Rokoszny zmarł w Rzymie, ale Jego ciało zostało sprowadzone do Polski i jest pochowany na Cmentarzu przy ul Limanowskiego.

Pan Bóg bardzo hojnie obdarzył zdolnościami ks. Józefa Rokosznego, a oglądając ten film mieliśmy wrażenie, że Ksiądz nie zmarnował żadnej, choćby najmniejszej łaski.

BG

GALERIA

Kontakt

Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu
ul. Kościelna 1
26-604 Radom
Województwo Mazowieckie
Polska

Telefon: (48) 365 60 44
https://www.nsj.radom.pl

Proboszcz: ks.kan. Roman Adamczyk

tel.kom. - 600 77 81 71
e-mail - ksadamczyk1@wp.pl

Nr konta parafii:
21 9147 0009 0000 7386 2000 0001

Godziny Otwarcia

Kancelaria czynna: 

Wtorek, Czwartek, Piątek:
8:00 - 9:00, 16:00 - 17:00

Porządek Mszy Św. i Nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i Uroczystości:
7.00; 9.00; 10.30; 12.00; 18.00

Święta Zniesione:
6.30; 9.00; 18.00

Dni powszednie:
6.30; 17.30; 18.00
Maj, Czerwiec, Październik:
6.30; 17.00; 18.00

NABOŻEŃSTWA

Maj, Czerwiec, Październik:
17.30

Każdy Piątek: 15.00
Koronka do Bożego Miłosierdzia; po niej adoracja eucharystyczna do mszy świętej popołudniowej; kwadrans przed mszą świętą Litania do Serca Pana Jezusa

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA
Spowiedź pół godziny przed mszą świętą

Mapa dojazdu

Share This