Kolejne po wakacjach spotkanie Klubu Seniora odbyło się w środę 27. września. Tym razem wraz z Księdzem Proboszczem udaliśmy się do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Od Pana przewodnika dowiedzieliśmy się, że w 1901 roku w tym miejscu została uruchomiona pierwsza w Polsce elektrownia. W ten sposób Radom miał elektryczność wcześniej niż Warszawa. W 1956 r. miasto zostało podłączone do ogólnopolskiej sieci energetycznej, a budynek wykorzystywano do innych celów lub po prostu ulegał dewastacji. Pochodzący z Radomia Andrzej Wajda widział wielką potrzebę zorganizowania w naszym mieście Muzeum Sztuki Współczesnej i takie powstało i działało w Domu Gąski i Esterki. Z biegiem lat eksponaty się tam już nie mieściły i trzeba było szukać innej lokalizacji. W latach 2011 – 2014 trwał remont i od czerwca 2014 r. działa w Radomiu Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej “Elektrownia”.

Zwiedziliśmy wystawione w tym czasie nowoczesne obrazy różnych autorów a Przewodnik z wielką pasją tłumaczył nam znaczenie tego, co widzieliśmy. Dla większości z nas, ta czysta awangarda jest niestety niezrozumiała. Współczesna sztuka  tworzy zupełnie inny, niż dotąd przekaz świata, całkiem odrębny język wyrazu swoich myśli a to dla “zwykłego” Seniora jest trudne, ale na pewno są wśród nas tacy, co tę sztukę rozumieją.

Pomimo tych zawiłości wszyscy jesteśmy zadowoleni, że w tym miejscu byliśmy i mieliśmy okazję zmierzyć się z tymi trudnościami.

BG