alt               W środę 21.11.2012r. zwiedzaliśmy Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu. Budowę gmachu seminaryjnego z inicjatywy ordynariusza ks bp Edwarda Materskiego rozpoczęto w lipcu 1988 r na placu zakupionym w 1930 r przez ks Wacława Kosińskiego mieszczącego się przy ul Młyńskiej 23/25. Jest to budynek w kształcie pięcioboku a powstawał dzięki składkom i pracy wiernych diecezji radomskiej oraz z darów instytucji i osób prywatnych z zagranicy. Prace prowadził ks prałat Stanisław Pindera. 4.06.1991 r Ojciec św Jan Paweł II poświęcił budynek , chociaż gotowe były cztery skrzydła.Ostatnie skrzydło zostało oddane do użytku w 1997r. Pierwszym rektorem został ks kan dr Wacław Depo.
Nauka trwa 6 lat a obecnie studiuje tutaj 77 kleryków. W jednym skrzydle mieści się Dom Księży Seniorów i mieszka tam ponad 20 księży.
Po gmachu seminarium oprowadzał nas nasz parafianin kleryk Lukasz Madej. W kaplicy seminaryjnej powitał nas ks Piotr Turzyński. Krótko opowiedział nam jak funkcjonuje seminarium ,jak zorganizowana jest modlitwa, nauka i inne zajęcia oraz co wart zwiedzić. Przewodnik poprowadził nas do Auli im Jana Pawła II, do bardzo ciekawego Działu Misyjnego, gdzie znajdują się pamiątki przywiezione z całego świata przez misjonarzy z naszej diecezji. Z wielką ciekawością oglądaliśmy pokoje w których przebywał i odpoczywał Papież podczas wizyty w Radomiu oraz wszystkie pozostawione pamiątki.
Następnie spotkaliśmy się w refektarzu.Kleryk Lukasz poczęstował nas herbatą i obsługiwał a było nas ok 70 osób.

alt

altx