W środę 11. marca 2015 r. w Domu Parafialnym odbyło się kolejne spotkanie Klubu Seniora NSJ Radom. Temat naszego spotkania to: Święta Teresa Wielka z Avila. Jedna z naszych parafianek poprowadziła to spotkanie, które rozpoczęła modlitwą do św. Teresy i  następnie przybliżyła  nam tę osobę .

 Św. Teresa urodziła się w Hiszpanii, a żyła w latach 1515 – 1582. Pochodziła z nawróconej na chrześcijaństwo rodziny żydowskiej. Wielkie pragnienie świętości żywiła od najmłodszych lat, bo w wieku siedmiu lat wraz z bratem uciekła z domu , aby umrzeć śmiercią męczeńską z rąk Maurów. Ucieczka nie udała się i mali „męczennicy” wrócili do domu. Po kilku latach Teresa po kryjomu wstąpiła do klasztoru karmelitanek. Będąc osobą bardzo energiczną chciała  prowadzić życie zakonne nie do końca rezygnując z tego co daje życie „w świecie”. Tak jak sama o sobie napisała, w tym czasie, nie umiała się Bogiem cieszyć ani nie miała zadowolenia ze świata. Po dwudziestu latach życia w zakonie przeżyła , jak to sama określa  nawrócenie. Ciężko chorowała, miała również wizje Pana Jezusa i Matki Bożej.  Jest mistyczką, ale i kobietą czynu. Opierając się na własnych doświadczeniach, obserwacjach życia zakonnego oraz przeżyciach duchowych zakłada pierwszy klasztor według odnowionej reguły karmelitańskiej. Razem ze św. Janem od Krzyża uważana jest za założycielkę karmelitów bosych. Owoc jej życia to 33 powstałe klasztory i wielka spuścizna literacka. Według św. Teresy modlitwa nie polega na tym, by dużo myśleć, ale dużo kochać i taka definicja została umieszczona w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Czterdzieści lat po śmierci została  kanonizowana a po latach jako pierwsza kobieta została ogłoszona Doktorem Kościoła. Temat, ze względu na ograniczenie czasowe nie został wyczerpany, ale zostaliśmy zachęceni do zgłębienia go we własnym  zakresie. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Grażynie Bednarczyk za poprowadzenie spotkania.

Na zakończenie, Pani Iza Mróz z nowopowstałej Biblioteki Parafialnej w kilku słowach opowiedziała o  zbiorach które udało się zgromadzić, o zasadach jakie mają obowiązywać czytelników i zachęciła do korzystania z tego nowego dzieła w naszej parafii.

BG

GALERIA