Pielgrzymowanie 2. maja do Muzeum Auschwitz – Birkenau stało się tradycją parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu i wpisuje się w tożsamość parafii. 

Tego dnia w tym największym nazistowskim obozie koncentracyjnym zmarł z wycieńczenia Proboszcz naszej parafii z czasów wojny Bł. ks. Bolesław Strzelecki . W tym roku mija 75. rocznica męczeńskiej i bohaterskiej śmierci naszego współpatrona. Po przeżytej bardzo wcześnie rano Eucharystii 50-osobowa grupa pątników wyruszyła w drogę. W Muzeum ze względów organizacyjnych zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i każda ze swoim przewodnikiem rozpoczęła zwiedzanie. Byliśmy we wszystkich udostępnionych do zwiedzania bloków i tak poznaliśmy warunki w jakich przyszło żyć więźniom. W piwnicach bloku 11 zwanym również „blokiem śmierci”  jest udostępniona cela, w której został zamordowany Św. Maksymilian Kolbe. Niestety bloku nr 17 w którym przebywał Błogosławiony ks Bolesław Strzelecki nie można zwiedzać. Przy Ścianie Śmierci, po krótkiej modlitwie w intencji wszystkich którzy w obozie zginęli ale również w intencji ich oprawców, złożyliśmy wiązankę kwiatów. Wraz z przewodnikami zwiedzaliśmy również drugą część Muzeu , obóz zagłady Birkenau. Po zakończonym zwiedzaniu w ramach czasu wolnego kilka osób udało się drogą  którą  ponad milion osób przeszło tylko w jedną stronę.

Przebywanie w miejscu przesiąkniętym krwią, niesamowitym bólem i upokorzeniem we wszystkich wywołuje głęboką zadumę i niedowierzanie wprost, że człowiek człowiekowi może taki los zgotować. Od kilku lat widzimy ludzi różnych narodowości i słyszymy rozmowy w różnych językach. W tym roku dało się zauważyć dużo Azjatów i jak to dobrze, że wszyscy mają przewodnika, a ci „prostują” nie zawsze prawdziwe dotąd informacje o tym miejscu.

Na drugą część dnia zaplanowane były Wadowice. Po nawiedzeniu Bazyliki i osobistej modlitwie zwiedzaliśmy Dom Rodzinny Św. Jana Pawła II. I tu duma rozsadzała nasze serca, bo Św. Papież to nasz Rodak, a muzeum jest urządzone bardzo nowocześnie, gdzie i starsi i młodsi potrafią się odnaleźć.

Przeżycia tego dnia na długo pozostaną w naszej pamięci. 

BG

GALERIA