Parafia Rzymskokatolicka Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu Diecezja Radomska - Dekanat Radomski Wschodni

alt26 listopada 2014 r. członkowie naszego Parafialnego Klubu Seniora spotkali się w Archiwum Państwowym w Radomiu.  Pierwsze wzmianki o archiwum grodzkim mieszczącym się w części zamku radomskiego notowane są w źródłach staropolskich. Na przestrzeni wieków archiwum zawsze borykało się z ogromnymi trudnościami lokalowymi. Od ubiegłego roku placówka mieści się na ul. Wernera.

 Nowy budynek ma bardzo dobre zabezpieczenia przed pożarem i innymi uszkodzeniami oraz zapewnioną odpowiednią, dla przechowywania dokumentów, temperaturę i wilgotność.   Nasze Archiwum jest najbardziej nowoczesne na Mazowszu.

Pani Irena Mazur przybliżyła nam specyfikę takiej placówki. Wszystkie instytucje objęte są nakazem przesyłania dokumentów, które dzieli się na “zasoby archiwalne” – odpowiedniki księgozbioru w bibliotece. Natomiast jednostka archiwalna, którą może być jedna kartka, jest odpowiednikiem książki. Dowiedzieliśmy się, że w Radomiu jest dużo dokumentów na podstawie których można dosyć dokładnie zbadać wszelkie działania władz w XIX i początkach XX wieku. Te dokumenty pisane są oczywiście po rosyjsku. Akta Gubernatora Dystryktu Radomskiego z lat okupacji hitlerowskiej są raczej skromne bo zostały wywiezione do Niemiec. Dużą przydatność badawczą mają akty notarialne, wszelkie dokumenty urzędów stanu cywilnego, szkolnictwa i oświaty i wiele, wiele innych.

My, i z radością i zaciekawieniem obejrzeliśmy projekt architekta Stefana Szyllera. Projekt dotyczy budowy naszego kościoła i mieści się na kilkunastu kartkach papieru.  Na podstawie tego rysunku, który z powodzeniem zmieści się w jednej teczce na dokumenty można było rozpocząć budowę. Dzisiaj  wymagania w tym zakresie są znacznie większe i chyba nikt nie jest w stanie poprowadzić nawet dużo mniejszej budowy z tak skromną dokumentacją.

W archiwum znajdują się materiały z urzędów i z prywatnych kolekcji. Często w naszych domach przechowujemy stare dokumenty, zdjęcia czy inne przedmioty, które dla nas nie przedstawiają wielkiej wartości a mogą okazać się cennym materiałem badawczym. To wszystko możemy przekazać do Archiwum zwłaszcza, że w razie potrzeby można mieć wgląd do potrzebnych dokumentów korzystając z Pracowni Naukowej w placówce.

Na zakończenie obejrzeliśmy czasową wystawę “Radom i region radomski w czasie I wojny światowej”.

BG

GALERIA

Kontakt

Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu
ul. Kościelna 1
26-604 Radom
Województwo Mazowieckie
Polska

Telefon: (48) 365 60 44
https://www.nsj.radom.pl

Proboszcz: ks.kan. Roman Adamczyk

tel.kom. - 600 77 81 71
e-mail - ksadamczyk1@wp.pl

Nr konta parafii:
21 9147 0009 0000 7386 2000 0001

Godziny Otwarcia

Kancelaria czynna: 

Wtorek, Czwartek, Piątek:
8:00 - 9:00, 16:00 - 17:00

Porządek Mszy Św. i Nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i Uroczystości:
7.00; 9.00; 10.30; 12.00; 18.00

Święta Zniesione:
6.30; 9.00; 18.00

Dni powszednie:
6.30; 17.30; 18.00
Maj, Czerwiec, Październik:
6.30; 17.00; 18.00

NABOŻEŃSTWA

Maj, Czerwiec, Październik:
17.30

Każdy Piątek: 15.00
Koronka do Bożego Miłosierdzia; po niej adoracja eucharystyczna do mszy świętej popołudniowej; kwadrans przed mszą świętą Litania do Serca Pana Jezusa

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA
Spowiedź pół godziny przed mszą świętą

Mapa dojazdu

Share This