Proboszcz parafii NSJ w Radomiu ks. Roman Adamczyk wraz z Klubem Seniora zostali zaproszeni do Biblioteki Pedagogicznej. „Powstanie Styczniowe na Ziemi Radomskiej” to temat spotkania, które zostało zorganizowane z racji obchodzonej w tym roku 160 rocznicy wybuchu powstania. Na początku spotkania wszystkich obecnych powitał i przedstawił Dyrektor Biblioteki. O przebiegu Powstania na Ziemi Radomskiej opowiedział nauczyciel historii II LO w Radomiu pan Paweł Marzec. Historyk przybliżył nam sylwetki dwóch dowódców Karola Kality ” Rębajło” oraz Zygmunta Chmieleńskiego. Pan Marzec jest również rekonstruktorem wydarzeń historycznych m. in. Powstania Styczniowego. Podczas spotkania wystąpił razem ze swoim uczniem w  mundurach z tamtego okresu opowiedział też o uzbrojeniu powstańców a nam zaprezentował szablę i karabin. 

Pan Mariusz Król – kustosz Muzeum im Jacka Malczewskiego w dziale historii opowiedział o historii Mauzoleum płk Dionizego Czachowskiego, które znajduje się w naszym mieście.

Natomiast nasza parafianka Pani Bożena Jeżmańska, pracownik Biblioteki, opowiedziała o świadectwach pamięci o powstaniu i powstańcach przez kolejne pokolenia naszych Rodaków. Ponieważ Muzeum Jacka Malczewskiego udostępniło pamiątki związane z Powstaniem mogliśmy obejrzeć zdjęcie pocztówki napisanej przez Powstańców z okresu 1830- 1863 r, pocztówkę z 1905 r, wspólną fotografię zesłanych Powstańców i inne. 

BG